Gerçek Dostun Verdiği Huzur

İnsanlar dünyaya tek başlarına gelirler. Ama hayatlarını yalnız başına devam ettirmezler. Yanımızda birisine ya da birilerine ihtiyaç duyarız. Onların varlığı kendimizi güvende hissetmemizi sağlar. Onlara dostlarımız deriz. Dostlar ile arkadaşlar birbirinden farklı kişilerdir.

Çevremizde, sosyal medyada birçok arkadaşa sahip olabiliriz ama bu onları dostumuz yapmaz. Dostluklar çok daha özeldir.Onlara her şeyimizi anlatabiliriz. Anlattığımız, yaptığımız şeylere gülerler mi, dalga geçerler mi ya da başkasına bunları anlatır mı derdini yaşamadan sonsuz bir güven içerisinde oluruz.

Başımıza gelen mutlulukları, başardığımız işleri, günlük yaşadıklarımızı,  yaşadığımız talihsizlikleri, başarısızlıklarımızı, kırgınlıklarımızı hiç düşünmeden ona anlatır ve rahatlarız. Elbette bu olanlar karşılıklı. Onun başına gelen her şeyde biz de fiziksel ya da manevi olarak onun yanında olur ve desteğimizi esirgemeyiz.

Bu hayatta hele ki günümüzde hem sosyal platformda hem de okul, iş, yaşadığımız yerde bir sürü arkadaşımız var. Onlarla da bu şekilde samimi, doğal, içten konuşmalar ve görüşmeler yaparız. Art niyet düşünmeden saf arkadaşlarımız vardır. Bu durumlarda önce arkadaşlık ile başlayan bu serüven daha sonrasında dostluğa, kardeşliğe dönüşebilir.

Dostluklar iyi hoş da o kişinin ya da kişilerin dostumuz olduğunu nasıl ayırt edeceğiz? İşte bu kısım tamamen kişinin içinde yaşadıklarıyla alakalı. Bilirsiniz bazı insanlarla görüşürüp konuştuğumuzda kanım kaynamadı, ona ısınamadım deriz.İşte bu bizim içimizde, kalbimizde yaşadığımızın sözlü aktarımı.Tabi ki bu insanlarla bir daha görüşmeyin demiyorum ama onlarla olan sadece arkadaşlık boyutunda kalmalıdır.

Bazen de öyle olur ki daha ilk konuşmada, ilk gülüşmede onun o kişi olduğunu anlarız. Başımıza bir olay geldiğinde hemen ona anlatmalıyım telaşında oluruz ya da zaten o tüm bu olaylar içinde bizim yanımızda ve her şeyi bilen konuya hakim kişidir.

İyi Gün Dostu, Kötü Gün Dostu

Bazen hayata kendimizi o kadar kaptırır ve her şeyi herkese anlatmaya başlarız ki kimin arkadaşımız kimin dostumuz olduğunu unutup, anlamayız. İnsanlar özlerinde iyidir, hoştur ama herkes güvenilir değildir. Bizi dinlerler, hak verirler, hep yanımızdaymış gibi gözükürler ama birgün gelip onun çıkarlarına, isteklerine ters düştüğün zaman arkadaşlıkmış, sırdaşlıkmış kalmaz ortada. Hiç düşünmeden bırakıp giderler bizi. Bizler de ne olduğunu anlayamadan, o şoku anlatamadan, devam ederiz yolumuza.

Mesela bir iş terfisini uzun zamandır istiyorsunuz ve bunun için gereken çalışmaları yeterince yerine getirdiniz ve sonunda oldu, patronunuz bu çabanızı takdir etti ve sizi terfi ettirdi. Siz mutluluktan dört köşe sevinç içinde hemen yakınlarınıza, dostunuza, arkadaşlarınıza haber verdiniz.

Herkes mutlu, hepsi sizi taktir ediyor ve bunu başarıcağınıza inandığını söylüyor. Siz de ne çok dostum var, hepsi benim arkamda, bana güveniyor ve inanıyor diye düşünüyorsunuz. Onlara daha çok vakit ayırmaya ve bol bol konuşmaya başlıyorsunuz.

Peki gerçekte durum nasıl oluyor. Gerçek dostlar inanın sanki kendileri bu işi başarmış gibi tamamen sizin için heyecanlanıp, seviniyor ve çok daha iyi yerlere gelmeniz için size güveniyor ve inanıyor.

Peki ya diğerleri?

Dışarıdan gülüp, sevinen, her zaman arkandayız diyen kişiler gerçekte ne düşünüyorlar? Tamam iyi, güzel yükseldin de bize ne bundan. Hemen herkese yaymak zorunda mıydın? Kim bilir nasıl kandırdı patronu? O yeri hak ettiğini mi sanıyosun,iki günde çuvallarsın. Benim hakkımdı o koltuk senin değil ve daha nice içten söylenenler.

Bizler bunları hiç duymadan, düşünmeden onlara inanıyor ve güveniyoruz.

Bizler bunların böyle düşündüğünü nereden biliyoruz? Kimse sütten çıkmış ak kaşık değil. Herkes içinde az ya da çok art niyet bulundurur.Bu demek değil ki bizimde tamamen saf dostluklarımız yok.

Elbette çevremizde şanslıysak gerçek dostları bulabilmişizidir. Hayatımızda gerçek dostları bulmaya ve gerçek dost olmaya çalışmalı ve bunun için emek sarfetmeliyiz.

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir