İyi Arkadaşlar Sizi Neden Mutlu Ederler

Sıkı arkadaşlıklar, insanlara sağlık ve mutluluk getirir.

İyi Arkadaşlar Sizi Neden Mutlu Ederler

Bireysel arkadaşlıklarımızdaki çekim, yaşamlarımızın kalitesinde büyük, katlanmış bir etkiye sahip olabilir. Seçimlere veya mevcut şartlara bağlı olarak yalnız yaşayan insanların sayısının giderek artmasıyla birlikte arkadaşlık, diğer insanların eşleriyle ve sevdikleriyle doldurdukları duygusal boşluğu doldurabilir hale geldi. Arkadaşlarımız sayesinde, daha geniş sosyal ağlarla bağlantı kurabilir, hayatlarımızı zenginleştirebiliriz. Nihayetinde, sadece tek bir iyi arkadaş, hayatınızda fark yaratan duygusal vahanız olabilir.

San Diego California Üniversitesinde tıbbi genetik ve siyaset bilimi profesörü olan James Fowler, “Bizi insan olarak biz yapan arkadaşlarımızdır. Türünün üyeleriyle bu kadar fazla etkileşime geçen başka bir tür yok. Yani şunu anlıyoruz ki, arkadaş ilişkilerini araştırdığımızda, aslında bizi eşsiz kılan şeyin ne olduğunu araştırıyoruz” demiştir.

Farklı ilişki türlerini ve bu ilişkilerin sağlık ve refah üzerindeki etkilerini araştıran bir kariyerin ardından Harvard ilişki uzmanı Lisa Berkman, insanların hayatlarında başarılı olabilmeleri için geniş bir ilişki anlayışı geliştirdi. Arkadaşların, ailenin veya yakın, gündelik arkadaşlıkların optimal bir karışımı yoktur diyen Berkman, “Bunların yerine başka şeyler koyabilirsiniz. Çok fazla arkadaşı olan insanların çok fazla aile bağına ihtiyacı olmayabilir. Dini ve grupça yapılan diğer etkinlikler önemli ölçüde duygusal destek sağlayabilir ve insanlarla kurulan temas, dostluk ve sosyallik ihtiyaçlarımızı giderebilir.” demiştir.

İyi arkadaşlar insanın kendisini diğer insanlar için değerli olduğunu hissetmesini sağlar. Michigan Üniversitesinde psikoloji profesörü olan Toni Antonucci, “İlişkiler insanın kendisini değerli ve muktedir hissetmesini sağlar. Bu sayede hayatlarında hedefler koyabilir ve bu hedeflerine ulaşıp, hayatlarını kontrol edebilirler” demiştir. Antonucci, üç eş merkezli döngüden oluşan bir ilişki yapısı geliştirmiştir. Bu yapıyı Antonucci, çok yakın, yakın ve çok yakın olmayan ama anlamlı kişisel bağlar barındıran ilişkiler olarak üçe ayırmıştır. Döngüler farklı rollere sahip olabilir. Güçlü ve duygusal bağlar bazı fonksiyonları yerine getirirken, daha az samimi arkadaşlıklar diğer ihtiyaçları karşılar.

Bir kişinin yakın çevresi, yakın aile üyeleri ve aileden biri olarak gördüğü arkadaşlarından oluşur. Virginia Tech’de yaşlanma ve yetişkin uzmanı olan Rosemary Blieszner, “Erkek kardeşim ve ben çok yakınız, birbirimizin en iyi arkadaşıyız” veya “Kız arkadaşım ve ben çok yakınız, neredeyse kardeş gibiyiz,” diyen insanlarla karşılaşmanın ne kadar yaygın olduğuna dikkat çekiyor.
Blieszner, yakın arkadaşların birbirilerine destek verdiklerini ve birbirlerine karşı güçlü sevgi duyguları beslediğini belirtiyor. Yakın bir arkadaş, bir sırdaş olarak paha biçilemez bir boşluğu doldurur, sizi dinler, sizi önemser, size yardımcı olmak ister ve sizinle aynı ilgi alanlarını paylaşır. Kişiler arasında karşılıklı bir özveri vardır ve bir tarafa fazla bir yük binmez.

iyi arkadaşlar

Görünüşe göre kadınlar hem kadınlara hem de erkeklere karşı, erkeklere oranla daha iyi arkadaşlar. Kadınlar ayrıca direkt olarak ortak etkinliklere katılmakta ve arkadaşlarının tecrübelerinden keyif almayı bir değer olarak görmektedirler. Erkekler kadınlara kıyasla daha az etkileşime geçmektedirler. Spor etkinlikleri ve ortak aktivitelerde kendi başlarına olmaktan keyif almaya meyillidirler. “Erkekler kadınlara, kadınlar da kadınlara sır verirler” diye açıklıyor Blieszner. “Bu yüzden kadınlar daha iyi dinleyici olarak görülüyor.”
Arkadaşların sizi mutlu veya üzgün yapabilme kabiliyetleri göz önüne alındığında, üzerinizde olumsuz etkisi olan arkadaşlarınızla görüşmeyi kesmek cezbedici görülebilir, diyor Fowler. “Mükemmel olmayan arkadaşlarımdan kurtulacağım diyebilirsiniz fakat bu kesinlikle yanlış bir düşünce olur” diyor. Oldukça ilginç fakat onun araştırmasına göre kötü bir arkadaşla ilişkiyi kesmek aslında mutluluğunuzun azalmasına yol açabilir.

“Her arkadaş sizi daha sağlıklı ve daha mutlu yapar” diye konuşuyor Fowler. “Facebook’taki 500. Arkadaşınızdan bahsetmiyorum. Size gerçekten yakın olanlardan bahsediyorum ve bu tür arkadaşları bulmak gerçekten de zor.”

Antonucci’nin ise daha farklı bir bakış açısı var. Ona göre insan ilişkilerinin pozitif olduğu kadar negatif sonuçları da vardır ve artık zehirli bir hal alan arkadaşlığı devam ettirmenin bir manası yoktur. “Hiç kimse size yakın ve sizin için önemli olan biri kadar sizi delirtemez” diyor Antonucci. “İnsanların öğrenmesi gereken şeylerden birisi ilişkilere ne zaman son verileceği ve bunun nasıl yapılacağıdır.”

iyi arkadaşlık

Dostluklar hakkındaki iyi haberlerden birisi onların yaş ile birlikte daha iyiye gittiğidir, diyor aile bilimi profesörü olan Karen Firgerman. “Ne tür bir ilişkiden bahsettiğimizin hemen hemen hiç önemi yoktur. Yaşlandıkça hepsi iyiye doğru gider.” Yaşlı insanlar gençlere göre genellikle daha mutlu, hoşgörülü ve daha az eleştireldir. Ayrıca onlar duyguları ve hormonları tarafından daha az yönetilirler ve davranışlarına daha iyi kontrol edebilirler.

Dostlukların sayısı ve çeşitliliği yıllar geçtikçe doğal olarak azalmaya eğilimlidir ve bu durum soyutlanmaya ve sağlık ile mutluluk üzerinde olumsuz etkiye yol açabilir. Psikolog Laura Carstensen, arkadaş çevremizde yer alanların yaşlarına ve çeşitliliğine önem vermemiz gerektiğini söyler. Böylece arkadaşlarımızın tükenmesinin ciddi etkilerini minimize edebiliriz, diyor.

Arkadaş edinmek ve arkadaşlığı geliştirmek sürekli bir özen gerektirir. “Karşılıklı fedakarlık önemlidir” diyor Blieszner. Sağlam dostlukların öteki unsurları, dostunuzun hayatında neler olduğuna dikkat etmeyi, ortak ilgi alanları ve aktivitelere katılmayı ve ona her türlü sırrınızı verebilmeyi içerir.

“İnsnalar ilişkilere değer vermeyi öğrenmeliler” diye bitiriyor Antonucci. “Böylece daha mutlu olacaklar. Ve artık daha uzun bir hayat beklentisiyle ne tür bir hayat sürmeleri istediklerine dair ciddi anlamda düşünmeliler. Bence ilişkilerin hayatımızdaki önemini küçümsüyoruz.”

Facebook Comments

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir